Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze

Do tej placówki muzealnej w czasie wycieczki po Jeleniej Górze z pewnością warto zajrzeć. Muzeum Karkonoskie może każdego z nas oczarować ciekawymi wystawami oraz ekspozycjami, dzięki którym w ciekawy i przyjemny sposób poszerzymy swą wiedzę na temat Dolnego Śląska, jego przeszłości i kultury. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu? Jakie atrakcje czekają na nas w tym miejscu?

Jelenia Góra to wyjątkowe miasto, na terenie którego nuda nikomu z nas nie grozi. Ciekawa zabudowa, interesująca przeszłość oraz bliskość tak pięknych gór, jakimi są Karkonosze – oto czynniki, które mają największy wpływ na rozwój turystyki na terenie tego miasta oraz w jego najbliższej okolicy. Wśród tych atrakcji, którym turyści chętnie poświęcają swój czas, jest Muzeum Karkonoskie – wyjątkowe miejsce, w którym każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego.
Siedzibą tego muzeum jest ciekawy budynek, pochodzący z początków XX wieku. Gmach ten powstał z inicjatywy Towarzystwa Karkonoskiego, które już wcześniej zaczęło gromadzić zbiory związane z Karkonoszami, Jelenią Góra oraz ich historią. Nowy budynek był niezbędny, by w odpowiedni sposób zaprezentować owe zbiory. W 1914 roku muzeum zostało uroczyście otwarte, a jego pierwszym dyrektorem został dr Hugo Seydel. Po II wojnie światowej, gdy Jelenia Góra została włączona w granice państwa polskiego, placówka ta na nowo rozpoczęła swą działalność jako Muzeum Regionalne w Jeleniej Górze. Od 2001 roku funkcjonuje pod nazwą Muzeum Karkonoskie, które może się pochwalić nie tylko ciekawą siedzibą w centrum Jeleniej Góry, ale i trzema interesującymi oddziałami. Są to takie wystawy, jak Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego w Jeleniej Górze, Zamek w Bolkowie oraz muzeum urządzone w rodzinnym domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie.
Jakimi wystawami może się pochwalić jeleniogórskie Muzeum Karkonoskie? Na zwiedzających czeka tu ponad 26 tysięcy eksponatów. Zachwyca niezwykła kolekcja szkła artystycznego i użytkowego, intryguje też największa w Polsce kolekcja obrazów malowanych na szkle. Kowalstwo artystyczne, ceramika bolesławicka – oto kolejne wystawy, którym zwiedzający to muzeum bardzo chętnie poświęcają swą uwagę. Na miłośników kultury ludowej czeka tu z kolei ciekawa wystawa etnograficzna, której główną atrakcją jest starannie odtworzone wnętrze chałupy wiejskiej.

Wizyta w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze może każdemu z nas dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. Kto w czasie wycieczki po tym mieście zajrzy na tutejsze wystawy, ten w pewnością nie będzie żałować spędzonego tutaj czasu.