Polskie zamki: Chojnik

Zamek Chojnik to wyjątkowy zabytek architektury obronnej oraz jedna z najważniejszych atrakcji, jakimi może nas oczarować Kotlina Jeleniogórska. Kto w czasie wycieczki po tej części Dolnego Śląska trafi w to miejsce, ten z pewnością nie będzie żałować. Na czym polega wyjątkowość tego obiektu?

Zamek Chojnik może się pochwalić wspaniałą lokalizacją. Wzniesiony na szczycie wzgórza Chojnik, od samego początku mógł się pochwalić naturalnymi walorami obronnymi. Dziś wzgórze, na którym stoi zamek, jest niezwykle ważnym kierunkiem wycieczki dla miłośników przyrody. Dlaczego? Bo ze względu na swą budowę geologiczną oraz ciekawą szatę roślinną, wzgórze to stało się enklawą Karkonoskiego Parku Narodowego. A co z samym zamkiem?

Powstał on w XIV wieku i miał stanowić jeden z ważniejszych elementów w systemie obronnym piastowskiego księstwa. Jeszcze w średniowieczu zamek został przekazany rycerzowi Gotsche Schoffowi – protoplaście rodu Schaffgotschów, którzy aż do 1945 roku pozostawali oficjalnymi właścicielami tego obiektu. Pomiędzy XV a XVII stuleciem zamek ten został znacznie rozbudowany. Powstał tu m. in. rozległy zamek dolny oraz cysterny, przeznaczone do przechowywania wody. Niestety, 31 sierpnia 1675 roku piorun uderzył w zamek, a wywołany w ten sposób pożar przyniósł wiele zniszczeń. Właściciele zamku przenieśli się do Cieplic Śląskich, a zrujnowany zamek na długo przestał wzbudzać zainteresowanie. Sytuacja zmieniła się w początkach XIX wieku, kiedy to pierwsi turyści i krajoznawcy docenili piękno tego miejsca. To z myślą o nich w 1822 roku powstało na zamku schronisko turystyczne, które do dziś cieszy się wielkim powodzeniem. Zamkowe mury są obecnie cennym zabytkiem oraz ważną atrakcją, której podczas wycieczki po Kotlinie Jeleniogórskiej nie można pominąć. Zamkowa wieża świetnie sprawdza się też jako punkt widokowy, a rozciągająca się z panorama może na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie.