Skarby Dolnego Śląska: Kowary

To miasto ma się czym pochwalić, a pobyt na jego terenie każdemu z nas sprawi wiele radości. Wycieczki po takim mieście, jak Kowary, to idealna propozycja dla miłośników górskich wędrówek oraz dla tych, których fascynuje Dolny Śląsk i jego zabytki. Co warto tutaj zobaczyć?

Kowary mogą się pochwalić długą, sięgająca XII wieku historią. W tym czasie mistrz waloński Laurentius Angelus rozpoczął na terenie dzisiejszego miasta działalność górniczą. W połowie XIV wieku Kowary były już sporą osadą górniczą, którą sto lat później zainteresowali się przedstawiciele rodu Schaffgotschów. Z czasem na terenie miasto zaczęły się rozwijać i inne gałęzie gospodarki. Ważną rolę odegrało tu tkactwo, spory wkład w rozwój Kowar miało też płóciennictwo. Od XIX wieku Kowary stały się też znane dzięki dywanom, które jeszcze w okresie powojennym produkowano w miejscowej fabryce. Po II wojnie światowej symbolem tego miasta stały się kopalnie uranu. Dziś dawne sztolnie kuszą gości, a możliwość ich zwiedzenia jest wielką zachętą do odwiedzenia tej części Dolnego Śląska. Kusi też wyremontowana starówka, która może się pochwalić i pięknym ratuszem, i ciekawym kościołem NMP, znanym z XV-wiecznych malowideł oraz z gotyckiej rzeźby Madonny. Obowiązkowym punktem w programie niemal każdej wycieczki do Kowar stał się jednak inny obiekt. To Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, na terenie którego można zobaczyć m. in. makietę opactwa cysterskiego w Krzeszowie, jeleniogórską starówkę czy miniaturowy Kościół Pokoju w Świdnicy. Całość robi ogromne wrażenie i w ciekawy sposób pokazuje bogactwo oraz różnorodność Dolnego Śląska.

Kowary to idealny cel wyprawy dla tych, dla których Dolny Śląsk to nie tylko piękno architektury, ale i wspaniałe widoki oraz tajemnice. Tanie noclegi w pobliżu Kowar można dziś znaleźć bez większych problemów, dzięki czemu zaplanowanie dłuższego pobytu w tej części województwa dolnośląskiego staje się znacznie łatwiejszym zadaniem.