Jelenia Góra: co warto zobaczyć?

Malownicza sceneria Kotliny Jeleniogórskiej oraz bliskość karkonoskich szczytów – oto wielkie walory, dzięki którym turyści chętnie odwiedzają to miasto. Wycieczki po Jeleniej Górze będą jednocześnie wspaniałą przygodą dla każdego miłośnika historii i pięknej architektury. Na jakie zabytki warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania tego miasta?

Jelenia Góra to miasto wyjątkowe, które z pewnością warto odwiedzić. To ośrodek miejski, który może się pochwalić długą historią. Legenda podaje, iż założycielem Jeleniej Góry miał być sam Bolesław Krzywousty. Kiedy nad Bobrem powstał gród, który z czasem przemienił się w Jelenią Górę? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Wiadomo, że najlepszym okresem w dziejach miasta były rządy Piastów świdnickich. Po raz kolejny miasto nabrało wiatru skrzydła w XV stuleciu, kiedy to w lokalnej gospodarce ważną rolę zaczęło odgrywać tkactwo. Jakie zabytki przypominają nam dziś o czasach świetności tego miasta?
W czasie wycieczki po Jeleniej Górze warto zatrzymać się na tutejszym rynku. Otaczają go piękne, barokowe domy, które mogą się pochwalić okazałymi podcieniami i wspaniałymi elewacjami. Największą ozdobą tego placu jest jednak ratusz – cenny zabytek z połowy XVIII wieku. Przed nim stoi pomnik Neptuna, co może nieco dziwić – szczególnie, że z Jeleniej Góry można podziwiać wspaniałą panoramę Karkonoszy. Obecność tego pomnika wyjaśnia jednak historia miasta, w której istotną rolę kupcy, utrzymujący bardzo dobre kontakty z krajami zamorskimi. Baszta Wojanowska, kościół Świętego Krzyża oraz pałacyk Paulinum – oto kolejne atrakcje, którym podczas zwiedzania tego miasta warto poświęcić swój czas. Wiele ciekawych obiektów czeka też na terenie Cieplic. Ta uzdrowiskowa dzielnica Jeleniej Góry może się pochwalić nie tylko parkiem zdrojowym, ale i wspaniałym Muzeum Przyrodniczym. Kościół św. Jana Chrzciciela, Długi Dom oraz liczne kamieniczki, które urzekają swym historycznym charakterem są kolejnymi powodami, dla których w programie wycieczki po Kotlinie Jeleniogórskiej warto uwzględnić tez wizytę w Cieplicach. Warto też pamiętać o tak ważnej dzielnicy Jeleniej Góry, jaką jest Sobieszów. Tu najcenniejszym skarbem jest wzgórze, na szczycie którego wznoszą się dumnie ruiny zamku Chojnik. Jest on jedną z turystycznych wizytówek Karkonoszy oraz miejscem, z którego można cieszyć się pięknymi widokami na Kotlinę Jeleniogórską i leżące na jej terenie miejscowości.

Jak zaplanować wypoczynek w rejonie Jeleniej Góry? Jest to bardzo proste, gdyż miasto to może się pochwalić bardzo dobrym zagospodarowaniem. Dzięki temu tanie noclegi znajdziemy tu bez większych problemów, a to pozwoli nam spędzić na terenie Kotliny Jeleniogórskiej więcej czasu.